Co ty wiesz o Warszawie? Quiz Jerzego S. Majewskiego

Jerzy S. Majewski, nasz redakcyjny ekspert od historii Warszawy, zaprasza do wspólnej zabawy. Trzeba odpowiedzieć na 9 pytań przygotowanych przez Jerzego.

1.Krakowskie Przedmieście to salon Warszawy. Skąd wzięła się jego nazwa?

 • Ponieważ w XVIII wieku mieściła się tam cukiernia krakowska
 • Ponieważ 1 marca 1794 r. wystawiono tam po raz pierwszy operę narodową Wojciecha Bogusławskiego
 • Ponieważ za Brama Krakowską biegł trakt w kierunku dawnej stolicy Polski
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

Co jest grane 24

6211 imprez dziś
Do poczytania
Nie przegap!
 • Dziwne kombinacje. Dzień 3

  Dziwne kombinacje. Dzień 3

  klasyka

  Projekt 2: Dziwne kombinacje ...a ich przedmiotem będzie tradycja (obecna w historycznym repertuarze oraz instrumencie dla muzyki dawnej emblematycznym – violi da gamba, subtelnie brzmiącej, zdolnej do gry tak melodycznej, jak i akordowej) oraz nowoczesność (ta zamanifestuje się w nowej muzyce na stary instrument, ale też w nader oryginalnym pomyśle jego elektronicznej amplifikacji). Jednym z założeń cyklu „Po prostu... Filharmonia!” jest konfrontowanie sztuki dawnej i nowej – ich relacje mogą być różne i złożone, od inspiracji, afirmacji i naśladownictwa, poprzez polemikę, aż po dekonstrukcję i negację; nowe, odkrywcze spojrzenie na violę da gamba stanie się ciekawym przyczynkiem do refleksji na ten temat. Czwartek, 8 grudnia 2016 rokuSala Kameralna, godz. 19.00 (70’)Perkusyjne dialogi z samym sobąDavid HILDEBRANDT perkusja i elektronikaProgram: David Hildebrandt – kompozycje i improwizacje.

Na co do kina
 • Repertuar kin
 • Sprzymierzeni

  Sprzymierzeni

  thriller

  Ocena 4/6

  Robert Zemeckis, twórca „Forresta Gumpa”, „Lotu” i „The Walk. Sięgając chmur”, przedstawia szpiegowski thriller z elementami romansu rozpisany na dwoje aktorów – laureatkę Oscara Marion Cotillard („Niczego nie żałuję – Edith Piaf”) oraz Brada Pitta. 1942 rok, Afryka Północna. Max Vatan (Pitt), oficer wywiadu, spotyka na swej drodze działaczkę francuskiego Ruchu Oporu Marianne Beausejour (Cotillard), zaangażowaną w śmiertelnie niebezpieczną misję na tyłach wroga. Ich ponowne spotkanie w Londynie i losy ich związku naznaczone są wspomnieniami wojny. Za scenariusz filmu odpowiada Steven Knight, którego scenariusz do filmu „Niewidoczni” przyniósł mu nominację do Oscara i nagrody BAFTA.

 • Sully

  Sully

  dramat

  Ocena 2/6

  15 stycznia 2009 roku Airbus A-320 linii US Airways wystartował z lotniska LaGuardia w Nowym Jorku. Gdy przelatywał nad Manhattanem, w maszynę uderzyło stado dzikich gęsi, niemal natychmiast unieruchamiając oba silniki. Pilot Chesley Sullenberger III nie stracił zimnej krwi i udało mu się dokonać niesamowitego wyczynu – wylądował na rzece Hudson, ratując życie 155 pasażerów. Ogłoszony przez media bohaterem, krótko cieszył się sławą. Choć wciąż napływały zaproszenia do popularnych programów, coraz częściej zaczęto podawać w wątpliwość słuszność jego decyzji. Clint Eastwood może i ma już 86 lat, ale najwyraźniej nie zamierza zwolnić tempa – oparty na faktach Sully to 35. film w jego reżyserskiej karierze. Choć cud na rzece Hudson uznano za wyjątkowe wydarzenie w historii lotnictwa, u Eastwooda happy end to zaledwie początek: prawdziwe kłopoty dopadły Sullenbergera dopiero po wypadku. Z pomocą grającego tytułową rolę Toma Hanksa (z fryzurą, której nie powstydziłby się sam doktor Emmett Brown) udowadnia, że społeczeństwo nikogo nie kocha bardziej niż zwykłych ludzi wykazujących się niezwykłą odwagą. Co nie przeszkadza mu w jednoczesnym pomniejszaniu ich zasług.

 • Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

  Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

  fantastyka

  Ocena 4/6

  Akcja filmu rozpoczyna się w 1926 roku. Newt Scamander wraca z wielkiej wyprawy, której celem było odnalezienie i opisanie szeregu fantastycznych zwierząt. Jego krótki pobyt w Nowym Jorku mógłby przejść niezauważony, gdyby nie pewien nie-czar (tj. amerykański mugol) o imieniu Jakub, źle skierowany magiczny przypadek oraz ucieczka kilku fantastycznych zwierząt Newta. Wszystko to może spowodować nie lada kłopoty, zarówno dla świata magicznego, jak i nie-czarów.

Tematy ważne dla Warszawy
Tematy
Inwestycje
Komunikacja
Galerie handlowe
Miejsca
Dzielnice
Ludzie